Barvíř modrotisku

16. 2. 2018

Barvíř modrotisku

V pátek dopoledne 16.2.2018 navštívili žáci 4.C v muzeu výukový program „Barvíř modrotisku“. Jak vlastně vznikl modrotisk? Čím lidé látky barvili? Mnoho podobných otázek napadaly žáky při vyprávění lektorky, promítání filmu z dlouholeté firmy ve Strážnici, kde se dodnes ručně barví látky, vyrábí modrotisk. Holky a kluci pracovali ve dvou skupinách, prohlíželi si tiskařské formy s různými vzory, látky i hotové tradiční oděvy. Nejzajímavější částí programu bylo samotné vytváření modrotisku pod vedením paní Bařinové. V jednotlivých skupinách si žáci vyměřili prostor a natiskli rozmanité vzory podle své fantazie. Všechna hotová plátna se posílají k nabarvení a po měsíci se vrací zpět k jejich tvůrcům. Holky i kluci budou určitě mile překvapeni. Výukový program byl naučný i zábavný, žákům se líbil.