Cesta ke svobodě

18. 1. 2023

Cesta ke svobodě

Slovo svoboda v ústech žáků tohoto věku moc často neslyšíme. Přesto je ale důležité význam těchto sedmi poskládaných písmen dětem připomínat (zvláště v období prezidentských voleb). Proto ve středu 18. 1. 2023 ve třídě 5.B proběhl projektový den s názvem Cesta ke svobodě. V rámci tohoto dne se žáci dověděli spoustu zajímavých informací, které se pojí s významnými roky naší země – 1918,1945,1968 a 1989. Během vyučovacích hodin si žáci tyto roky spojili s osobnostmi, které svými činy ovlivnily myšlení lidí a na které bychom neměli zapomínat. Děti shlédly zajímavé i dojemné dokumenty a poslechly si referáty od svých kamarádů o T. G. Masarykovi, Nicholasi Wintonovi, Janu Palachovi a Václavu Havlovi. Společně si poté přečetly i vyslechly válečné vzpomínky svých praprarodičů, které byly opravdu jako z filmu. Nechyběla ani myšlenková mapa na téma „svoboda“ a drobné úkoly v pracovních listech. Na závěr si páťáci zkusili ve výtvarné výchově dokreslit portrét jedné z osobností. Děti si z projektového dopoledne uvědomily, že žít ve svobodné zemi nemusí být samozřejmostí a záleží jen na nás, jakou si tu „naši svobodu“ vytvoříme.